Un copil de 5 ani din județul Sibiu, dispărut timp de mai multe zile și găsit ulterior în viață într-o zonă împădurită, a generat reacții emoționale puternice în mediul online, după ce în imaginile surprinse la momentul salvării ar fi apărut o formă care seamănă cu o cruce realizată din două crengi rupte. Pentru mulți internauți, detaliul a fost interpretat ca un semn divin și a alimentat interpretări potrivit cărora supraviețuirea micuțului ar fi fost posibilă datorită unei minuni.
Alexandru a fost găsit după 3 zile de căutări
Toma-Alexandru Zerestea, băiețelul de 5 ani dispărut de la o fermă din localitatea Sebeșu de Jos, județul Sibiu, nu mai fusese văzut de luni seară, 11 mai 2026, după ce, în timp ce se afla împreună cu tatăl său, a plecat într-o direcție necunoscută și nu a mai revenit.
Imediat după sesizare, autoritățile au declanșat o amplă operațiune de căutare, la care au participat sute de persoane: polițiști, jandarmi, pompieri, salvamontiști, voluntari, dar și echipaje aeriene. Zona a fost verificată inclusiv cu drone și elicoptere dotate cu termoviziune, având în vedere terenul dificil și întinderile împădurite din apropiere.
După aproximativ două zile de căutări, copilul a fost reperat din aer de echipajul Inspectoratului General de Aviație. Salvatorii au primit coordonatele și au intervenit rapid la sol, reușind să ajungă la el și să îl recupereze în siguranță.
Momentul găsirii copilului a fost unul încărcat emoțional pentru echipele de intervenție. Unul dintre salvatori a descris starea micuțului la momentul recuperării: „E ud, e înghețat, dar e bine”.
Plutonierul major care l-a localizat din elicopter a coborât ulterior cu troliul și a rămas alături de copil până la sosirea echipajelor medicale. Salvatorul a mărturisit că momentul a fost unul profund emoționant, mai ales că este și el părinte.
Ministerul Afacerilor Interne a transmis la rândul său că întreaga operațiune a demonstrat mobilizarea impresionantă a structurilor de intervenție: „Polițiști, jandarmi, pompieri, salvatori, piloți, voluntari și oameni simpli au arătat că, atunci când un copil este în pericol, o țară întreagă se mobilizează”.
După recuperare, copilul a fost preluat de echipajele medicale și transportat pentru investigații de specialitate. Medicii au transmis că, deși era deshidratat și expus la frig, starea sa generală nu era una gravă.
„Până în acest moment nu prezintă leziuni vizibile, este conștient și cooperant”, au precizat cadrele medicale care l-au evaluat.
„Până în acest moment nu prezintă leziuni vizibile, este conștient și cooperant”, au precizat cadrele medicale care l-au evaluat.
Doar o minune l-a salvat pe Alexandru
În mediul online, imaginile surprinse în momentul găsirii copilului au generat numeroase reacții. Mulți utilizatori au remarcat în cadru forma unor crengi rupte care, privite dintr-un anumit unghi, par să formeze o cruce. Acest detaliu a fost interpretat de unii drept un simbol al protecției divine în timpul în care copilul a fost singur în pădure.
Comentariile au fost în mare parte emoționale, cu mesaje de susținere pentru familie și de recunoștință pentru echipele de salvare. Alții au atras atenția că este vorba mai degrabă despre o coincidență vizuală, însă au subliniat că situația în sine rămâne una cu puternic impact uman.
Dincolo de interpretările apărute ulterior, cazul lui Alexandru rămâne unul al unei mobilizări extinse a autorităților și voluntarilor, desfășurată contracronometru într-o zonă dificilă. Copilul a fost găsit în viață, după zile de incertitudine, iar intervenția rapidă a echipelor aeriene și terestre a fost esențială pentru deznodământul fericit.
Pentru familie, momentul regăsirii a fost descris ca o eliberare emoțională după ore de teamă și așteptare, iar pentru salvatori – o intervenție care va rămâne, potrivit propriilor declarații, una dintre cele mai intense experiențe profesionale.










