Președintele României, Nicușor Dan, va convoca la finalul acestei săptămâni reprezentanții partidelor parlamentare la consultări oficiale pentru desemnarea unui nou prim-ministru și formarea unei noi echipe guvernamentale. Discuțiile sunt programate joi sau vineri, după încheierea Summitului B9 de la Palatul Cotroceni. Potrivit surselor politice, șeful statului pregătește o nouă rundă de negocieri în care dorește să obțină garanții privind stabilitatea bugetară și respectarea țintelor de deficit.
Criza politică care a dus la demiterea guvernului Grindeanu a lăsat România într-o situație de incertitudine administrativă. Guvernul a fost votat jos la 10 mai cu 281 de voci în Parlament, forță care depășește pragul majorității. Acum, formarea unei noi majorități stabile se dovedește o sarcină dificilă, deoarece reconstituirea unei coaliții clasice nu pare ușoară în condițiile actuale. Până la finalizarea consultărilor și nominalizarea unui premier, pot fi necesare și alte runde de discuții cu liderii formațiunilor, ceea ce ar putea amâna desemnarea oficială către sfârșitul lunii mai.
Surse din spațiul politic susțin că trei variante principale sunt examinate în prezent. Prima presupune un guvern politic susținut de o majoritate parlamentară stabilă, varianta clasică care oferă predictibilitate și putere de decizie. A doua opțiune este guvernul minoritar, o soluție care ar putea fi acceptată dacă condițiile negociate sunt favorabile pentru majoritatea participanților. A treia variantă, mai puțin probabilă momentan, ar fi un executiv tehnocrat, compus din specialiști non-politicieni. Indiferent de formula aleasă, Nicușor Dan a semnalat că va pune condiții stricte privind politicile publice și vor necesita o foaie de parcurs clară din partea partidelor.
Liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că un guvern minoritar PSD–UDMR nu este exclus, deși nu o vede ca soluția optimală. Kelemen Hunor, liderul UDMR, preferă refacerea coaliției actuale, dar a precizat că ar putea susține un guvern minoritar PSD dacă președintele va nominaliza pentru premier liderul social-democraților. Discuțiile dintre cei doi au avut loc la începutul săptămânii în biroul președintelui Camerei Deputaților. Hunor a subliniat o problemă matematică relevantă: dacă un guvern a fost demis cu 281 de voturi, reconstituria aceleiași echipe necesită 233 de voturi pentru a obține încredere parlamentară, lucru care nu pare la îndemână din punct de vedere numeric.
Negocierile purtate sub presiunea obligațiilor europene
Urgența negocierilor amplifică presiunea asupra tuturor actorilor implicați. România are obligații financiare europene importante de respectat și programe care nu pot fi stânjenite de blocajul politic. Măsurile asumate prin programe europene trebuie adoptate la timp pentru a nu pune în pericol accesul la fonduri vitale pentru bugetul de stat. Kelemen Hunor a reamintit că pierderea acestor venituri ar crea probleme grave economiei naționale. Fiecare zi care trece fără un executiv funcțional reduce marja de manevră administrativă a statului.
Consultările de la Palatul Cotroceni rămân decisive pentru stabilirea direcției următorilor ani. Negocierile dintre partide continuă în culise, iar orice scenariu rămas în ecuație depinde de compromisurile pe care forțele politice sunt dispuse să le accepte. Rezultatul discuțiilor va fi cunoscut în zilele următoare, după ce președintele va analiza propunerile fiecărui partid și va stabili calea de urmat pentru formarea unui Executiv care să-și găsească sprijin parlamentar.










